close
تبلیغات در اینترنت
عیب یابی سیستم در کسری از دقیقه

بهترین مطالب اینترنت

عیب یابی سیستم در کسری از دقیقه ممکن است یک یا چندین بار با مشکل عدم بوت شدن رایانه رو به رو شده باشید. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. . بوت نشدن هم می‌تواند شامل روشن نشدن سیستم و هم روشن شدن و تصویر ندادن آن باشد. بوت نشدن سیستم، دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که یافتن دلیل آن به رفع مشکل کمک بسزایی خواهد کرد. اگر برای نخستین بار است که سیستم جدیدتان را خودتان اسمبل می کنید ممکن است با این مشکل دست و پنجه نرم کنید. در خودآموز تصمیم داریم شما را در یافتن هر چه سریع تر این…

جستجوگر پیشرفته سایتعیب یابی سیستم در کسری از دقیقه
نظرات ()

عیب یابی سیستم در کسری از دقیقه

عیب یابی سیستم در کسری از دقیقه

ممکن است یک یا چندین بار با مشکل عدم بوت شدن رایانه رو به رو شده باشید. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. . بوت نشدن هم می‌تواند شامل روشن نشدن سیستم و هم روشن شدن و تصویر ندادن آن باشد. بوت نشدن سیستم، دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که یافتن دلیل آن به رفع مشکل کمک بسزایی خواهد کرد. اگر برای نخستین بار است که سیستم جدیدتان را خودتان اسمبل می کنید ممکن است با این مشکل دست و پنجه نرم کنید. در خودآموز تصمیم داریم شما را در یافتن هر چه سریع تر این اشکالات کمک کنیم.

 

۱. یقین داشته باشید که شرکت سازنده قطعات سخت افزاری شما نظیر مادربرد، کارت گرافیک و غیره دفترچه های راهنما را محض قشنگی و پر کردن جعبه محصول قرار نداده اند و کاربردهای دیگری نظیر خواندن آن ها مخصوصا برای مادربرد وجود دارد. در دفترچه راهنمای مادربرد توضیحات جامعی درباره چگونگی اتصال قطعات مختلف و همچنین مواردی که باعث به وجود آمدن ایراد و بوت نشدن سیستم می شود وجود دارد. با رعایت کردن دقیق آن ها مشکل به احتمال قوی اگر در این قسمت باشد مرتفع خواهد شد.

۲. حتما دقت کنید اتصالگر برق مادربرد را به مادربرد اضافه کرده باشید که در غیر این صورت سیستم انرژی ای برای راه اندازی خودش ندارد. دقت کنید که اتصالگر مادربردها متفاوت است و برخی تعداد سوکت کمتر و بیشتری دارند. که البته سازندگان منبع تغزیه این مشکل را مرتفع ساخته اند.

۳. حتما دقت کنید که کارت گرافیک به درستی در جای خود قرار گرفته است و از فشاردادن کارت در اسلات هراسی به دل خود راه ندهید. مطمئن باشید اگر کارت نصفه درون اسلات جاگرفته باشد شما تصویری نخواهید دید. در ضمن اگر از کارت گرافیک های قدرتمند استفاده می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از این کارت ها به یک اتصالگر برق جداگانه نیاز دارند که حتما باید به آن ها متصل شود. زیرا انرژی ای که اسلات PCIe در اختیار کارت شما قرار می دهد برای آن کافی نیست. اتصالگر PCIe در دو نوع ۶ و ۸ پین است. قرار گرفتن این اتصالگرهای برق روی کارت گرافیکی معمولا به یکی از صورت‌های یک اتصالگر ۶ پین، دو اتصالگر ۶ پین و اتصالگر ۶ پین و ۸ پین در کنار هم است.

۴. سعی کنید حتما ماژول حافظه (Ram) را قبل از این که مادربرد را به درون کیس متصل کنید بر روی آن نصب کنید زیرا نصب ماژول حافظه بر روی مادربرد نیاز به انرژی زیادی دارد که احتمالا شما کمی مراعات خواهید کرد و البته خوب است که مراعات می کنید زیرا اگر اتصال مادربرد به کیس خود صورت نگرفته باشد ممکن است باعث شکستگی و یا صدمه دیدن مادربرد شود. اگر دو گیره اسلات ماژول حافظه مادربرد در RAM شما قفل شده است عمل اتصال به درستی انجام شده است. در ضمن دقت کنید چینش صحیح را برای نصب ماژول ها استفاده کنید یعنی اگر دو کاناله هست حتما به صورت دو کاناله و اگر سه کاناله حتما به صورت سه کاناله. این موارد و مکان دقیق نصب برای چینش صحیح را باید از درون دفترچه راهنمای مادربرد مطالعه کنید.

۵. اگر دو یا چند ماژول حافظه بر روی رایانه قرار داده اید و سیستم بوت نشد سعی کنید آن ها را تک تک متصل کنید و ببینید آیا به صورت جداگانه سیستم بوت خواهد شد. اگر با یک ماژول بوت شد و با دیگری نه حتما ماژول دوم شما مشکل دارد و باید به فروشنده پس دهید و اگر با تک تک آن ها بوت شد و با هم نه باید از طریق بایوس به تنظیم خصوصیات عملیاتی آن ها بپردازید تا مشکل مرتفع گردد. ممکن است لازم باشد تا ولتاژ، فرکانس و زمان بندی‌های ماژول‌ها را به‌صورت دستی از درون بایوس تنظیم کنید.


۶. اگر به اصطلاح از گرافیک آنبرد استفاده می کنید مطمئن شوید که سوکت برق ۴ پین آن را به مادربرد متصل کرده اید. البته اگر از نسل جدید پردازنده های اینتل موسول به Core i استفاده می کنید نیازی به این کار نیست چون چیپست گرافیکی درون پردازنده قرار دارد.

۷. نصب اتصالگر برق پردازنده را هم چک کنید. احتمالا مادربرد شما یکی از دو نوع ۴ یا ۸ پین این اتصالگر را استفاده می کند. اگر مادربورد شما از نوع ۸ پین استفاده می کند ولی منبع تغذیه شما تنها یک اتصالگر ۴ پین در اختیارتان می گذارد نگران نباشید زیرا با اتصالگر ۴ پین هم سیستم شما بوت خواهد شد. و اگر مادربرد شما از نوع ۴ پین استفاده می کند و منبع تغذیه اتصالگر ۸ پین دارد دقت کنید که آن ها از هم جدا هستند و می توانید تنها یکی از آن دو که در کنار هم قرار گرفته اند را به مادربرد متصل کنید.

۸. هیچ پیچ و سیمی را در کیس سرگردان رها نکنید. زیرا یک پیچ یا سیم ای که درون کیس آزاد و رها افتاده است می تواند سبب اتصال کوتاه بر روی قطعات مختلف از قبیل مادربرد و رم شود که اگر شانس بیارید سبب سوختگی این قطعات نشود خیلی خوش شانس بوده اید.

۹. دقت کنید سوکت برق فن پردازنده حتما متصل شده باشد که در این صورت به سبب گرمای زیاد پردازنده یا بوت نمی شود و یا اندکی پس از آن خاموش می شود.

۱۰. اگر همه چیز را به صورت صحیح متصل کرده اید و باز هم سیستم را نمی توانید از طریق کلیدهای جلویی کیس روشن کنید احتمالا فیش های کلید روشن کردن رایانه را درست متصل نکرده اید. حتما برای این کار از دفترچه مادربرد استفاده کنید.

۱۱. دقت کنید کلید ۰ و ۱ پشت کیس را برای اتصال برق به پاور را زده باشید. این کلید پشت کیس بر روی منبع تغذیه قرار دارد. در صورتی که کابل برق متصل باشد ولی این کلید قطع باشد رایانه روشن نخواهد شد چون برقی دریافت نخواهد کرد!

۱۲. گاهی نیز پیش می آید که مثلا شما از مادربردی استفاده می کنید که قبل از ارایه یک نسل از پردازنده به بازار آمده است اما در صورت بروز آوری بایوس از پردازنده جدید پشتیبانی می کند. در صورتی که بایوس شما نسخه قدیمی باشد سیستم روشن می شود ولی تصویری نمی بینید. برای رفع این مشکل می توانید با یک پردازنده ای که با این مادربرد به خوبی بوت می شود آن را بوت کرده و سپس اقدام به آپدیت بایوس نمایید و یا به شرکت گارانتی کننده مادربرد مراجعه کرده و به رایگان بایوس مادربرد شما را به روزآوری می کنند.

۱۳. برخی تنظیمات اشتباه سبب بوت نشدن سیستم می شود برای رست کردن این تنظیمات می توانید باتری مادربرد را برای چند دقیقه خارج یا از طریق جامپر Clean CMOS به پاک کردن چیپست CMOS اقدام کنید.

۱۴. در برخی از مادربرد هایی که کارت گرافیک آنبرد هم دارند وصل کردن کارت گرافیک جداگانه سبب سویچ شدن روی آن نمی شود و هنوز هم همان گرافیک آنبرد مشغول فعالیت است. پس سیستم را با گرافیک آنبرد بوت کنید و سپس به بایوس مادربرد بروید و از آنجا گرافیک را بر روی گرافیک جداگانه تنظیم کنید نه آنبرد.امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

بازدید :248
برچسب ها : عیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقهعیب یابی سیستم در کسری از دقیقه-
نویسنده
نویسنده : Habib
تاریخ : سه شنبه 14 آذر 1391
زمان : 11:35
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
:: آموزش ساخت جدول در Word تنها با نوشتن چند دکمه ( تاریخ : یکشنبه 08 آذر 1394)
:: دانلود کتاب الکترونیکی آشنایی با نرم افزار اکسل 2010 ( تاریخ : سه شنبه 27 خرداد 1393)
:: دانلود کتاب چگونه در اینترنت سرمان کلاه نرود ( تاریخ : دوشنبه 18 فروردین 1393)
:: روش صحیح دانلود با نرم افزار Internet Download Manager ( تاریخ : دوشنبه 18 فروردین 1393)
:: آموزش پاک کردن ویروس با نود 32 Node ( تاریخ : دوشنبه 18 فروردین 1393)
:: آموزش فعال کردن منوی استارت - Start در ویندوز 8 ( تاریخ : یکشنبه 17 فروردین 1393)
:: آموزش حذف عبارات جستجو شده در ویندوز 8 ( تاریخ : یکشنبه 17 فروردین 1393)
:: جلوگیری از انتقال اطلاعات به حافظه های فلش در ویندوز 7 ( تاریخ : یکشنبه 17 فروردین 1393)
:: افکت بافت در فتوشاپ CS6 ( تاریخ : یکشنبه 17 فروردین 1393)
:: ایجاد افکت زمستان برروی تصویر طبیعت با فتوشاپ CS6 ( تاریخ : یکشنبه 17 فروردین 1393)


بالای صفحه